Havas İlmiyle Yapılabilecek Meslekler 1

Havas ilmi deyince akla ilk gelen ve malesef yapılan işler bellidir. Cincilik, muskacılık, rukyecilik, büyücülük… Genel ortak paydası şifacılık, kadın erkek ilişkileri, para olan işler değişik isimler altında meslek olarak icra ediliyor. İşin tuhafı insanlara şifa dağıttığını söyleyecek kadar hadsiz olanların çoğunun, hatta neredeyse hepsinin ya kendisi, ya ailesi yada çevresindeki bir çok eş dost akrabası metafizik ve parapsikolojik, hatta tıbbi rahatsızlıkların pençesinde kıvranıyor.

www.suleymanasaf.com

İnsanlara aile huzuru, sevgili bulma, gideni döndürme gibi vaatlerde bulunanların ya kendisi boşanmış, ya çoluk çocuğu aile huzursuzluğu çekiyor, yada evinde boşanmamış olsa bile huzur yok. İnsanlara para ve iş kısmeti vaat edenlerin tek geliri insanları sömürmek. Peki nerde kaldı bu insanların “havas uzmanlığı”?

Oysa havas ilmi “ben merkezli” bir ilimdir. Öncelikle bu ilimle uğraşanın kendini ilim, mental ve spiritüel olarak geliştirmesi, kendi sorunları çözmesi ve öncelikle kendine ve kendine ait olan ailesine ve çevresine yardımcı olabilmesi gerekir. Sonra da öncelik bireyler olmak üzere topluma faydalı olmaya çalışmalıdır. www.suleymanasaf.com

Yani havas ilmi öğrenilerek yapılabilecek ilk iş bireysel gelişim ve terakki rehberliğidir. Günümüzün moda tabiriyle “Yaşam Koçluğu”. Bu mesleği özellikle modern astrolojiyle uğraşanlar zaten yapıyorlar. Ama onların kendilerine yaşam koçu demelerinin sebebi falcı, medyum, kahin gibi tanımlamalar hoş durmadığı içindir. Elbette astrolojiyle yaşam koçluğu yapılabilir. Buna diyecek bir sözümüz yok. Ama havas ilmi astrolojiden ibaret değildir.

Bir de yaşam koçluğu tek bir branştan oluşmaz. İş, ekonomi, aile, sağlık, imaj gibi bir çok alanı olan bir meslek dalıdır. Konuyu daha iyi anlamak ve anlatabilmek için öncelikle kısaca yaşam koçu ne demektir onu anlayalım.

www.suleymanasaf.com

Koç (coach) demek bireyi bulunduğu yer ve durumdan (nötr yada negatif) daha iyi duruma götüren rehber demektir. Batıda takım antrenörlerine koç denmesinin sebebi de budur. Bir takımı liderlik koltuğuna veya en yakınına taşıyacak şekilde çalıştıran rehbere koç denir.

Yaşam koçu bireysel olduğu gibi takımsal ilerlemek içinde rehberlik edebilir. Tabi öncelikle rehberlik etmeye kalkıştığı alanda kendisinin yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olması, ve kendisinin başkası için hedef olarak gösterdiği sonuca ulaşmış olması gerekmektedir. Yoksa inandırıcılığını kaybeder ve danışan (müşteri) bulamaz.   

Bir diğer önemli hususta bu konunun mutlaka eğitiminin alınması gerektiğidir. Havas ilmiyle öğrendikleriniz kadar önemli olan bir husus onu karşınızdakine aktarmaktır. Bunun için diksiyon, hitabet, doğru soru teknikleri, problemlere bakış açısı gibi konuları mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için de mutlaka uzman olan bir yerden eğitim almanız gerekir. www.suleymanasaf.com

 Tabiki bu eğitimin bir bedeli vardır. Uluslar arası geçerliliği olan kuruluşlardan alınacak bir eğitimin maliyeti yaklaşık 15-20.000TL civarıdır. Rakam size büyük gelse de seans başı (1-1,5 saat) ücretin 150 TL den başlayıp 1000TL ye kadar çıktığını düşünürseniz bahsettiğimiz eğitim ücreti sizin ortalama 1 aylık kazancınıza tekabül eder. Bu işten aylık 100.000TL+ kazanç elde edebileceğinizi de hesap edersek bahsedilen rakam çerez parası durumuna düşer.

Peki havas ilmini öğrenen bir kişi hangi alanlarda yaşam koçluğu yapabilir?

Günümüzde bu eğitimi almamış yaşam koçlarının danışmanlık yaptığı her alanda danışmanlık yapabilir. Üstelik bu ilimleri bilen birisi bu işi onlardan çok daha ileri düzeyde, daha etkin ve doğru yapar. Birkaç başlık halinde sayarsak. www.suleymanasaf.com

  1. Parapsikolojik ve metafizik konularda danışmanlık (koçluk). Size musallat, büyü, nazar gibi sorunlarla gelen birini muska yazıp okuyarak iyileştirmeye çalışmak mı daha etkin sonuç verir, yoksa ona bu sorunlarla mücadele edip başa çıkmayı öğretmek mi? Bunun cevabını şöyle verelim. Doktorlar (istisnai durumlar hariç) ilaç mı uygular yoksa ilaç mı tavsiye eder? Elbette kullanacağı ilaçları, hastalıktan korunma ve kurtulma yöntemleriyle beraber hastaya tavsiye eder. Doktorlar tedavi etmez, nasıl tedavi olacağınızı öğretir. Eğer ilaç ve tavsiye boyutu aşılmışsa ancak o zaman serum yada ameliyat devreye girer. Havas ilmini bilen bir parafizik yaşam koçu da aynen böyledir. Hastaya yol gösterir, gerekirse ödevler verir ve belli seanslarla bunu kontrol eder. Böylece danışan hem size yüklenmez, sorumluluğu kendinden sizin üstünüze atmaz hem de bir daha o hastalığa yakalandığında ne yapacağını bilir.  Korkmayın, iyileşen bir hasta kayıp değil, kazançtır. Canlı reklam aracıdır ve bu kadar parafizik rahatsızlıkların olduğu toplumda yeni müşteriler demektir. www.suleymanasaf.com
  2. İş ve Meslek danışmanlığı. Bu konuda yazılmış onlarca eser, verilmiş yüzlerce seminer var. Ancak bunların çoğunluğu iş ve meslek gelişimini bilimsel temellere, yaşamsal deneylere dayandırarak anlatmaya çalışır. Olayın metafizik ve parapsikolojik boyutuna yeterince eğilmez. Halbuki iş ve meslek seçimi sınavda zoraki yada tesadüfen kazandığınız üniversite bölümüne, yada ailenizin sizin için seçtiği yaşam biçimine bağlı olmayacak kadar hassas bir konudur. Emel mantık “kendine isteyerek yada tesadüfen biçilen rolü iyi oyna ve işinde başarılı ol” şeklinde başlar ve ilerler. Gerçek ise “karakterine, ismine, astro haritana, kişiliğine, içsel yatkınlığına uygun mesleği seçersen başarı kendiliğinden gelir” olgusudur. Bu sebeple “kendine  en uygun mesleği seçen kişiler başarılıdır (yada çocuğunuza uygun mesleği seçerseniz başarılı olur)”. Bu yüzden 40lı yaşlardan sonra iş ve meslek değiştirip başarıyı yakalayan insan sayısı çok fazladır. Doğru seçim yapılmazsa ya sürekli iş değiştirerek başarısız deneyimler yaşarsınız, yada sabit olarak bir meslekte boğazı tokluğuna, mutsuz ve yorgun bir hayatı sürünerek yaşarsınız. Bu konuda insanların ciddi rehberliğe, ve havas ilmi uzmanı olan rehberlere ihtiyacı vardır. www.suleymanasaf.com

Bir diğer hususta, insanlar doğru mesleği seçmiş olsalar bile maddi kısmet ve başarısının önünde bir çok metafizik ek oluşabilir. Mesela nazar, büyü, musallat bunlara örnektir. Tüm bu tıkanıklıkları açacak bir uzmana her zaman ihtiyaç vardır. Önemli olan insanlarda bu konuda farkındalık oluşturmak ve tanınmaktır.

Yada hasbel kader yanlış seçim yaparak bir mesleğe yıllarını vermiş ama başarılı olamamış insanların önünü küçük metafizik dokunuşlarla açmakta mümkündür. Tabiki öncelikle bir uyumlama ve ardından olumlama yapmak gerecetir.

3- Evlilik ve aile danışmanlığı. Evliliğin mutlak kader olup olmadığı, yani evleneceğimiz kişinin Allah katında kesinleştirilip bizim de evlendiğimiz kişiyle mecburen evlenip evlenmediğimiz konusu hep tartışma konusu olmuştur. Bu konuda Kuranı Kerimde net bir ifade yoktur. Bazı hadisi şeriflerde farklı versiyonlarda izahatlar vardır. Ancak bu hadisi şeriflerin metin ve teknik analizinde ortaya çıkan sonuçlara bakarsak hadisi şerif olmama ihtimali ortaya çıkar.

Bence; www.suleymanasaf.com

Eğer evlilik yapacağımız kişi mecburi kaderimiz olsaydı boşanmaların, yeniden ve hatta defalarca evlenmelerin, aile mutsuzluklarının olmaması gerekirdi ve boşanmanın da kesin dille haram kılınması yani yasaklanması gerekirdi. Ayrıca Allah’ın belirli şartlarda çok eşliliğe izin vermemesi de gerekirdi. Yine evliliğe aile veya çevreden üçüncü kişilerin aracı ve etkin olmaması da lazımdı. Doğrusunu Allah bilir ancak benim kabul etiğim tez eşimiz olacak kişinin mecburi kader olmadığı, uyum ve anlaşmaya dayalı tercihler olduğu şeklindedir..

O zaman mutlu bir evlilik ve sağlıklı bir yuva için doğru tercih en önemli adımdır. Bu aşamada evlenilecek kişilerde tabiat uyumu, yaşam haritasındaki bütünleşiklik veya paralellik, denklik, ruhsal uyum, kişiler üzerindeki metafizik etkenler gibi bir çok şeyin hesap edilerek evlilik adımı atılmalıdır. Bunu da ancak havas ilmini bilen bir kimse yapabilir. Evlenmeden önce bu ön şartlara dikkat etmeyenlerin, yani bir havas uzmanına uğramayanların yolu bir süre sonra evlilik terapistlerine, yada mahkemelere düşecektir. Tabi bir de hastahane ve hapishane yolları da var. www.suleymanasaf.com

Evlilik sürecinde de yaşanan bir çok fiziksel yada metafiziksel problemin çözüm merkezlerinden biri, belki de en önemlisi yine havas ilmini bilen ve ona göre yön verip çalışma yapan kişilerdir. Yani sizlersiniz.

 (Devamı Gelecek…)           

Share Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir